Протеиново-шоколадов крем с тиква

-
- Без глутен, без млечни и без рафинирана захар.
- Веган.
- С опция да бъде кето.
веган рецепти, рецепти без животински продукти


Давам идея за засищаща закуска, богата на протеин и бедна на въглехидрати.
Подходяща за хора с инсулинова резистентност, диабет, за хора на кето хранене, нисковъглехидратно хранене, за всеки на диета и калориен дефицит. Подходяща за вегани.

Продукти за 6 порции:
150г бадемов протеин
45г ленено брашно Балчо
4ч.л. канела
3-4 щипки сол
По желание към сместа може да добавите кокосово мляко на прах.
…
Смесвате добре всички съставки и прехвърляте в бурканче. Цялата смес е около 240г.
За една порция ви трябва 40г от сместа.
…
Протеин – 40 г.
Мазнини – 10,6 г.
Въглехидрати – 3,6 г
Калории – 299 ккал
…
Смесвате 40г от сместа със 150мл горещо растително мляко. Ако вече сте сложили кокосово сухо мляко ползвате гореща вода.
Разбърквате до хомогенност и оставяте за 2-3 минути да се сгъсти и охлади.
Добавяте плод по избор и по желание подсладител.
Ако не броите калории сместа търпи поръска , различна в зависимост от плода. Ето някои предложения:
ВАЖНО:
Нисковъглехидратни веган барчета – без глутен, без млечни и без рафинирана захар. С опция да бъдат кето.
Изключително вкусни барчета, подходящи при нисковъглехидратен режим на хранене, в кето режими.

…
За основата: 1 ½ чаша бадемово брашно, 3-4с.л. еритритол на прах, 2ч.л. стевия ванилия, 3с.л. кленов сироп, 3с.л. разтопено кокосово масло, 3с.л. вода.
За лешниковия пласт: ½ чаша лешников тахан, 1/3 чаша разтопено кокосово масло, 1ч.л. стевия ванилия.
За шоколадовия слой: 1/3 чаша разтопено кокосово масло, 3с.л. с връх нисковъглехидратно какао, 1ч.л. стевия ванилия.
…
Смесвам всички продукти за основата много добре и разстилам в малка малка правоъгълна тавичка с размери 25х10 см. Натискам с лъжица да загладя слоя.
Смесвам тахана с коксовото масло и овкусявам със стевията. Сипвам течността върху бадемовата основа и оставям в хладилник да стегне. За около два часа беше готово.
След това приготвям шоколадовия слой като смесвам продуктите и го изливам върху вече стегналия сладкиш. Поръсвам половината с натрошени какаови зърна, а другата половина с кристалчета морска сол. И тогава разбрах, че това е добре да се направи след като сладкиша стегне леко, защото те попиха в течността. А е хубаво да останат отгоре неразтопени J
Оставям в хладилник и за по-малко от 20 минути вече е готово за консумация.
Сега… хубаво е малко да постои все пак, но нетърпеливите вече могат да го опитат 🙂 .
Разрязвам на 8 барчета, може и на 10, зависи колко тънки/дебели ги искате.
Консумирайте наистина с удоволствие и мярка.
…
Кето Шоколафово парфе – много сполучлива рецепта за веган кето десерт без млечни продукти. Идеална за кето хранене, при режим без глутен и без млечни продукти, при диабет и преддиабет.

Спокойно може да се ползва и като крем за торти, сигурна съм, че ще се получи страхотно.
Някъде може да го срещнете и като Шоколадова панакота – да, за мен е едно и също.
Рецептата е без глутен, без захар, без млечни продукти, кето, нисковъглехидратна, веган.
…
За 4 чашки ми трябваха:
1 кен кокосово мляко с 20% масленост, марка Freshona, от Лидъл
2ч.л. стевия ванилия
2ч.л. стевия дулче де лече
4с.л. какао
50г шоколадови капки без захар на Dragon foods, черен шоколад
отделно още малко ванилия
По желание за поръсване – натрошени какаови зърна или печени лешници.
…
Разбърквам добре млякото с подсладителя, какаото и ванилията.
Разтопявам на водна баня шоколадовите капки и добавям към сместа.
Приготвям желатина според указанията на опаковката и добавям и него.
Разбърквам добре, сипвам в 4 чашки, поръсвам с какаови зърна и слагам в хладилника за няколко часа да стегнат.
…
Имайте предвид, че макар и здравословно, шоколадовото парфе съвсем не е диетично.
Една чашка съдържа около 330 калории.
Кокосовото мляко е с консистенция на сметана, не с твърда част и кокосова вода.
…
Бон апети!
…
Всички на безглутенов режим знаят колко е трудно да си намерят нещо за между храненията – ей така да „боднат“ нещо ако са пропуснали закуската или обяда. Нещо за хрупане, нещо като солети, нещо като крекери… И в този ред на мисли, попаднах на рецепта в нета за веган крекери. Една от малкото, които се оказаха успешни.
Вкусът може да варира в зависимост от предпочитанията ви – кимион и червен пипер, зехтин и риган, сушени домати и босилек, бих се пробвала с вкус карамелизиран лук и сметана и т.н. Търпят повече подправки, които „убиват“ миризмата на нахут, която пък не на всекиго се харесва.
Рецептата е веган – без глутен, без яйца, без млечни продукти, без мая, подходяща за междинно блокче в Зоната. Добра за хора с диабет и ИР, като трябва да се съчетаете с източник на протеин за да намалите гликемичния товар.
…
Нахутени крекери със зехтин и риган 🍘🌿
✅без глутен
✅без яйца
✅без млечни продукти
✅веган
✅всички крекери за 5БВМ според диета Зоната, 6 бройки са 1ВМ.
…
За около 30-ина бройки ви трябват:
80г брашно от нахут, сол, чесън на прах, риган, малко кимион, 2 с.л вода, 1с.л зехтин, по желание морска сол за поръсване
…
🌿Смесете сухите съставки в купичка и направете кладенче. В него сипете водата и зехтина.
🌿Рабъркайте добре с лъжица, после оформете тесто. Трябва да получите тесто като пластилин – лесно се оформя и не лепне. За целта най-добре ползвайте мерителни лъжици – 1с.л = 15мл.
🌿Разточете тестото на тънък слой между два пласта хартия за печене, 2-3 мм, не повече. По-тънички, по-добре.
🌿Изрежете формички и ги наредете в тавичка върху единия пласт хартия.
🌿По желание поръсете с малко морска сол и сложете да се пекат – предварително загрята фурна, 170-180 градуса (мощна фурна – 170 градуса, от малките фурни 180 – градуса).
Оставете ги все пак да се охладят 🙂.
…
Бон апети! 🍘🌿
…
Идеята е взета от тук: https://www.kulinarenblog.bg/…/%d0%bd%d0%b0%d1%85%d1%83%d1…/
Кифлички без рафинирана захар, с опции да са веган, без глутен, без млечни и съвсем без захар.

Това е една от малкото рецепти с пшенично брашно, но пък се получиха и с безглутеново – Schar микс В. Това е готов микс за хляб.
За тестото:
Чаша и половина брашно по избор
120г масло
100мл прясно мляко, подсладено с малко еритритол и стевия
Получава се меко тесто, което се разточва лесно.
За плънката:
орехи, смлени или натрошени
кафява захар
канела
Количеството им е по избор – може с повече плънка, може и с по-малко. При нас беше повече 🙂 .
Тестото разточвате на тънко, изрязвате квадратчета, слагате от плънката и завивате на кифлички.
Може да направите и рулца – тестената кора поръсвате с плънката, завивате на руло и режете на филийки.
Печете на умерена фурна до зачервяване.
Може да поръсите с пудра захар или еритритол със стевия на прах.
120г масло, 100мл прясно мляко, брашно микс В на Schar до меко тесто, което да се разточва лесно.
Останалото като начин на приготвяне е същото.
Досега ми се е получавало само с микс В на Schar. Ако е друг вид брашно…нямам идея 😊 .
Кифличките са идеалната компания на следобедното кафе или чай… или пък самички… 🙂
Бон апети!
Традиционно ястие, идеално за летните дни. Приготвено от пресни зеленчуци само за 10 минути в мултикукъра. Направих малко сметки, така, че да се получи диетично зеленчуково ястие.

Без глутен, нисковъглехидратно, кето ястие.
Една порция от него съдържа само 9г въглехидрати, което го прави подходящо за хора на диета, при диабет и преддиабет, за отслабване, за хранене според диета Зоната.
Една порция е 1 блок въглехидрат (1В) в Зоната. Може да се комбинира с Бадемовите кето хлебчета и да се ползват неговите протеини (виж бележките).
За три порции ми трябваха:
1 патладжан, 300г
2 големи чушки, 250г
1 доста голям розов домат, домашен, 300г
1с.л. зехтин
Няколко скилидки чесън
Сол
Обелих патладжана, посолих и оставих да се отцеди за 10-ина минути, изплакнах и сложих в мултикукъра.
Чушките нарязах на дребно, доматите също. Мушнах и тях в уреда.
Посолих, сложих цели скилидките чесън, добавих зехтина и разбърках.
Готвих за 10 минути на функция „Яхния”.
Пусна сосче, което малко го отдалечава от оригинала, но пък това предполага „топкане с хлебеца в манджата” тъй да се каже J.
При сервиране може да поръсите с магданоз.
📌 За половинката към порцията Имамбаялдъ добавих две топки сварен булгур и поръсих с малко сирене.
📌 За младежа порцитя бе доптлнено с пуешко филе и хляб с брашно от камут.
📌 Моята порция беше гарнирана с две кето бадемови хлебчета и едно забулено яйце.
Рецепта за хлебчетата – ТУК.
Бон апети!
Без глутен, меки и същевременно хрупкави, с чудесен шоколадов вкус и достатъчно сладки за всички претенциозни вкусове.

Рецептата отново е на око, както повечето сполучливи, но давам все пак някакви насоки:
250г бадемов тахан (може и друг вид)
1 кафена чашка кафява захар
1 кафена чашка вода
2ч.л. течна стевия (опитвайте на вкус)
2с.л. нискомаслено какао
Начин на приготвяне:
🍬От водата и захарта правя захарен сироп като оставям да ври около 3-4 минути.
🍬Без да махам от котлона добавям едната лъжица какао и бъркам докато стане хомогенна смес.
🍬Смесвам тахана с какаовия сироп и стевията и бъркам енергично – сгъстява се значително и иска малко повече търпение и сила. Може да ползвате миксер, но с бъркалките за тесто.
🍬След това вадя от съда и слагам на кухненския плот като омесвам с останалото какао докато попие какаото, този път става бързо.
🍬Оставям в хладилника да изстине и стегне.
🍬Междувременно натроших малко зърнена закуска от ориз, тип Опризон. Може да ползвате оризовки, Оризон или пукан амарант, в краен случай корнфлейкс.
🍬Вадя сместа от хладилника и оформям бонбони, овалвам ги в натрошената зърнена закуска и слагам в хартиени кошнички.
🍬Съхранявам в хладилник.
Аз исках да са хрупкави и ми се получи. Даже и на вкус ги докарах така, че да не личи, че са здравословни 🙂 .
Фъстъчени сурови бонбони без глутен, без захар, без млечни продукти, веган, 3ПМВ според диета Зоната.

Пет трюфела са един зонов блок с удвоени мазнини, че и малко повече май… 🙂 (1ПВ2М)
За 15 броя трюфели са ви нужни следните продукти:
45г овесени ядки, смлени
45г фъстъчено масло с намалени мазнини, в краен случай обикновено
45г безкалориен сироп Солен карамел
стевия с вкус Дулче де лече, опитвам на вкус
Разбърквам добре всички съставки и оформям трюфели.
Единият вариант беше оваляни в карамелизирани печени фъстъци, вторият потопени в разтопен шоколад със стевия.
Трети вариан, малко по-сложен, но много по-вкусен: 
В трюфелите с пръст оформих малки дупчици. В тях сипах петмез от фурми, но по-добре е малко мед, тъй като петмеза попи в бонбончетата. Та, върху петмеза /меда/ поръсвам натрошени печени фъстъци и отгоре заливам с разтопен шоколад със стевия, но само отгоре, не целите бонбони. Така вкусът се доближава много до жадуваният от много хора, и от всички вкъщи, десерт Сникърс.
Бележки:
Ако ще ги овалвате в шоколад или в печени фъстъци ще се вдигнат още малко мазнините, но не мисля, че това е съществен проблем. Наблюденията ми показват, че проблем е прехранването с въглехидрати.
Така, че хапнете спокойно и се насладете на следобеда с 5 бонбончета и чаша кафе.
Бон апети!
гр. Пловдив, Център
„Княз Александър I“ 39
ет. 2, офис 8
(над IQOS и KFC)
телефон: +359 878 18 66 68
Понеделник: 13 – 19
Вторник: 13 – 19
Сряда: 9 – 13
Четвъртък: 13 – 19
Петък: 9 – 13
През събота: 9 – 16
Неделя: неработен ден
